Jak zaprezentować siebie w kilku zdaniach?

Profil zawodowy. Podsumowanie zawodowe. Zdanie/myśl przewodnia. Jakiej nazwy byśmy nie użyli chodzi o kilka zdań, które powiedzą osobie rekrutującej kim jesteśmy w kontekście zawodowym. Przyznam szczerze, że dla mnie zawsze było to trudne do sformułowania. Przy moich pierwszych podejściach stworzenia profilu zawodowego podpatrywałam CV znalezione w internecie albo bio na stronach www i „kopiowałam” układ treści. Później zaczęłam robić własne modyfikacje, ale prawdziwą wiedzę, jak się do tego dobrze zabrać dała mi Agnieszka Kościuczyk w Akademii Projektantów Kariery. Pokazała mi ćwiczenie mnemotechniczne SZEF, które możecie znaleźć w książce Maxa Eggerta „Doskonałe CV”:) Naprawdę warto się z nim zapoznać!

SZEF to skrót od 4 pierwszych liter nazw obszarów, które są interesujące dla potencjalnego pracodawcy:

  1. Stosunek do pracy (postawa, jaką reprezentujesz w stosunku do swoich obowiązków, wyzwań, które się pojawiają, współpracowników itp.),
  2. Zasób wiedzy (czego się do tej pory nauczyłaś? w jakich obszrach inni pytają Cię o radę? jakie tematy lubisz pogłębiać?),
  3. Elokwencja – ten obszar nieco zbił mnie z tropu, Max Eggert nie rozwija tego wątku. Biorę też poprawkę na to, że pierwsze polskie wydanie pojawiło się w 2001, a oryginalnie książka ukazała się w 1992 roku. Dlatego pozwole sobie tu na swoją interpretację. Elokwencję rozumiem jako umiejętność pięknego (bogatego zasobu słów), zrozumiałego (klarownego) i kompetentnego przełożenie myśli w słowa. Dodam, że w moim odczuciu elokwencja nie łączy się z długimi, zawiłymi, wręcz kwecistymi przemowami. Wręcz przeciwnie. Człowiek elokwentny jest zwięzły i konkretny. I taki powinnien być Twój profil zawodowy – przekazywać to, co najważniejsze i na temat,
  4. Fachowość i doświadczenie.

W praktyce skupiasz się na stosunku do pracy, zasobie wiedzy, fachowości i doświadczeniu opisując je w „elokwentny” sposób:)

No alt text provided for this image

A teraz procedura ćwiczenia:) Będzie prosto z książki:

  1. Weż kartkę o formacie A4, napisz pośrodku swoje imię , po czym zakreśl je w kółku, dorysowując cztery odchodzące od niego ramiona (spójrz na grafikę powyżej),
  2. Zastanów się teraz nad sobą w świetle tych kategorii: czym dysponujesz, czego dokonałeś i co masz do zaoferowania przyszłemu zwierzchnikowi. Puść wodze wyobraźni, notuj wszystko, co przyjdzie ci do głowy. Możesz pokazać ten wykres myślowy swemu partnerowi, przyjacielowi lub koledze z pracy, z którego zdaniem się liczysz, czasem bowiem sami zniżamy swoją wartość, zapominając o rzeczach oczywistych,
  3. Następnie przyjrzyj się swemu wykresowi i zastanów się, czego nie chcesz robić lub wykorzystać. Gdy już się z tym uporasz, uporządkuj według ważności te informacje o sobie, które powinny zainteresować potencjalnego pracodawcę. Otrzymasz dzięki temu materiał do podsumowania,
  4. Napisz zdanie podsumowujące w trzeciej osobie liczby pojedynczej, tak jakbyś był pracownikiem biura pracy i wysyłał informacje o kimś do ewentualnego zwierzchnika,
  5. Tak długo przekształcaj zdanie podsumowujące, aż dojdziesz do wniosku, że pasuje ono do Ciebie 🙂

W kolejnym artykule pokażę Ci na przykładach, jak pracować z SZEF-em i co z tego może wyniknąć:)

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.