Jaki jest cel CV?

Cykl artykułów na temat przygotowywania CV chcę zacząć od pytania, jaki cel przyświeca tworzeniu CV?

Od razu pojawia się oczywista myśl – otrzymaniu pracy! I takim skrótem myślowym posługujemy się na co dzień. Ktoś bardziej precyzyjny może powiedzieć „celem tworzenia CV jest otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną”. Ja jednak, szczególnie po lekturze „Błękitnego Umysłu” Klaudii Pingot, skłaniam się ku przekonaniu, że cele, jakie przed sobą stawiamy powinny uwzględniać naszą sprawczość.

Decyzję o zaproszeniu na rozmowę kwalifikacyjną i/lub zatrudnieniu podejmuje potencjalny pracodawca, sprawczość w tym temacie jest po jego stronie. Co zatem jest po naszej? My możemy dołożyć wszelkich starań, by CV jak najlepiej przedstawiało nas jako pracownika, który dostarczy firmie korzyści. Po naszej stronie leży dokonanie rzetelnej analizy stanowiska i firmy, w której ubiegamy się o pracę, a potem wyłuskanie naszych zasobów, które spełniają oczekiwania i potrzeby potencjalnego pracodawcy i przedstawienie ich na dokumentach aplikacyjnych.

CV jest narzędziem sprzedaży, narzędziem budowania marki osobistej w procesie rekrutacji. Dlatego przekornie napiszę, że celem CV jest stworzenie jak najlepszej oferty:) Ważne w tym procesie jest nasze subiektywne poczucie, że daliśmy z siebie wszystko, co mogliśmy, by zainteresować sobą osobę rekrutującą. Reszta jest już poza nami. Osoba „po drugiej stronie” nie jest robotem, nawet przy określonym kluczu wymagań na dane stanowisko pracy zawsze pojawia się indywidualne preferencje, które przy bardzo wyrównanych kandydaturach mogą przeważyć szalę na korzyść jednego/jednej z kandydatów/kandydatek. To naturalne, bo ludzkie zachowanie.

Pamiętaj o tym, co zależy od Ciebie:) Życzę powodzenia w tworzeniu wspaniałych ofert, które zaowocują wymarzoną pracą!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *