W którym miejscu wpisujesz przebyte kursy/szkolenia i ukończone studia?

Zacznę od najważniejszej informacji, by oszczędzić Ci czasu na czytanie, jeśli nie masz potrzeby wgłębiać się w temat:) Im dłuższe i bogatsze Twoje doświadczenie zawodowe tym mniej istotne jest Twoje wykształcenie (chyba, że pracujesz w zawodzie/branży, w którym nie tylko ukończenie konkretnego kierunku studiów, ale często i sama uczelnia ma znaczenie). Wykształcenie nie jest jednak równoznaczne z edukacją, w której zawierają się także kursy/szkolenia/warsztaty. I najlepiej te 2 tematy rozdzielić.

Nadal często spotykam się z CV, w których zaraz po podsumowaniu zawodowym (i czasem danych kontaktowych – w zależności od układu dokumentu) wpisywane jest wykształcenie. Nie uważam tego za błąd, jeśli ma to swoje uzasadnienie. W większości przypadków sprawdza sie jednak inna kolejność.

Mój osobisty schemat CV opiera się na pytaniach:

  1. Kim jestem w kontekście zawodowym? Zaczynam od bio/podsumowania zawodowego.
  2. Co mam do zaoferowania? Przedstawiam swoje osiągnięcia/sukcesy, kluczowe kompetencje, silne strony.
  3. Jak do tego doszłam? Opisuję przebieg mojej dotychczasowej kariery zawodowej, przebyte kursy i szkolenia.

Wykształcenie może zawierać się w 3 pytaniu lub funkcjonować jako osobna kategoria. Tak więc jeśli chodzi o zbiór EDUKACJA, sugeruję zamieszczanie kursów i szkoleń nad wykształceniem. To one (zazwyczaj) wskazują w czym się specjalizujemy i jak podnosimy nasze kompetencje.

Ja sama ukończyłam 3 kierunki studiów (5-letnie Zdrowie Publiczne, 3,5-roczne studia inżynierskie z Towaroznawstwa oraz 4-letnie studia doktoranckie na Wydziale Zarządzania) i w czasie moich ostatnich poszukiwań nowej pracy głęboko się zastanawiałam nad sensem zamieszczania tych informacji w swoim CV. Moje studia nie są w żaden sposób powiązane z tym, co obecnie robię, z drugiej strony wskazują różnorodność zainteresowań i chęć do uczenia się.

I ponownie wracam do kluczowego zagadnienia w przygotowywaniu CV – do kogo jest adresowane i jak ma Cię przedstawiać? Są organizacje, w których obszar edukacji jest bardziej istotny, są również takie, dla których nie jest to wogóle ważne. Twoim zadaniem jest dowiedzieć się, jak jest w firmie, do której aplikujesz i to powinno determinować pozycję edukacji (lub kursów/szkoleń i wykształcenia) w Twoim CV:)

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *