Wywiad z naszą kursantką Emilią Pakuła

Witaj Emilio, jesteś już absolwentką kursu Mentor Kariery, jakie masz tak na gorąco refleksje? Warto było w nim wziąć udział? 🙂 Czy zaadresowałaś swoją potrzebę?

Kurs był naprawdę odkrywczy. Dużą dawka bardzo konkretnej i praktycznej wiedzy, sporo ćwiczeń i wymiany doświadczeń. Na początku miałam obawy czy dam radę ale uważam ze to bardzo wartościowe szkolenie, które nie tylko nauczyło mnie jak prowadzi sesje w organizacji ale także sama dla siebie z tego dużo skorzystałam. Zdobyłam pewność siebie w rozmowach z pracownikami o rozwoju, wyorze ścieżki zawodowej i czuję solidne przygotowanie jak ich w tej drodze kierować. To szkolenie to początek nauki bo wiedze trzeba nadal zdobywać, ale bez ukończenia tego szkolenia nigdy nie poszłabym tak do przodu jak dziś.

A gdybym poprosiła o 3 najmocniejsze strony kursu, co by to było?

– Czas- godziny popołudniowe w odstępach tygodniowych, można sobie wszystko na spokojnie przetrenować

– Wsparcie Małgosi

– Duża ilość ćwiczeń i materiałów-

Reprezentujesz świat HR, już wprowadzasz do swojej organizacji proces planowania indywidualnych ścieżek kariery. Podzielisz się swoją refleksją po pierwszych spotkaniach z pracownikiem? Jak Ty się czujesz, ale i jak w tym odnajduje się pracownik? Co było dla niego do tej pory najbardziej odkrywcze?

Pierwsze spotkania oczywiście były dla mnie bardzo ciekawe i stresujące czy dam radę, ale im dalej tym czułam się lepiej – pewniej i wiedziałam, ze w trudnej sytuacji mogę się zwrócić o poradę. Plusem tego jest, że pracownika się poznaje nie po jednej rozmowie 20 minutowej, ale po całej sesji buduje się naprawdę dobre relacje z pracownikami. Oni odbierają to tak samo. Cieszą się ze mogą coś w końcu zrobić, sami siebie odkryć ktoś im w tym pomaga i kieruje. Dla pracownika to bardzo ważne, że są „zaopiekowani” przez HR

W jaki sposób zachęciłabyś osoby, które chcą w organizacji wprowadzić proces mentoringu kariery do udziału w szkoleniu?

Zatrzymanie talentów w firmie to nie lada wyzwanie w dzisiejszych czasach. Wprowadzenie dodatkowej premii finansowej czy pozwolenie pracownikowi na wybór dowolnego szkolenia jako benefitu a firma za to zapłaci- nie działa już tak na pracownika, jak rozmowa z nim o jego potrzebach, pragnieniach rozwoju a nawet jeśli nie umie sam tego zidentyfikować HR może mu w tym pomóc.

To duża wartość pomóc odkryć osobie i przejść  z nią poszczególne elementy takiej drabiny autodiagnozy i pomóc w poszukaniu miejsca w organizacji lub określania tego co lubię a co mi przeszkadza. Uważam, że w wielu firmach rotacja byłaby zdecydowanie mniejsza a zadowolenie pracowników większe jeśli w firmie będzie przynajmniej jednak osoba która umiałaby na odpowiednim poziomie porozmawiać z pracownikami w zakresie ich rozwoju. Dlatego zachęcam każdą osobę do skorzystania z Waszej oferty.